Klimatyzatory od lat są powszechne w biurach, zakładach pracy i hotelach, gdzie wprowadzają optymalną temperaturę podczas dużych upałów. Coraz więcej osób decyduje się na instalację tych urządzeń w swoich domach. Czy to opłacalne rozwiązanie?
Duży komfort wynikający z różnych funkcji
Klimatyzacja jest utożsamiana z chłodzeniem powietrza. Ustawienie optymalnej temperatury w pokojach nagrzanych od światła słonecznego i napływu ciepła z zewnątrz jest bardzo komfortowe. Jednak współczesne klimatyzatory mają dużo więcej funkcji. Mogą wykrywać poziom temperatury, wilgotności i zanieczyszczeń, a następnie dopasowywać do nich swoją pracę. Powietrze może być dodatkowo jonizowane, co oznacza eliminację drobnoustrojów i wirusów. Są również programy wyposażone w tryb nocny, który pomaga w zasypianiu i zwiększeniu komfortu snu. Można także szybko nagrzać powietrze wtedy, gdy pojawią się pierwsze chłodniejsze wieczory. Dopływ świeżości z zewnątrz jest również bardzo pożyteczny dla osób z problemami układu oddechowego. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, więc nie trzeba wchodzić na meble, aby wyregulować pracę urządzenia.
Problematyczny montaż i koszty instalacji
Klimatyzacja nie zastępuje wentylacji. Obieg powietrza w domu musi być zachowany, więc oba systemy powinny się wzajemnie dopełniać. Mechaniczne urządzenia wentylacyjne należy wyłączać wtedy, gdy uruchamiana jest klimatyzacja, ponieważ może to doprowadzić to do spadku wydajności i zwiększenia kosztów pracy. W większości przypadków klimatyzatory montuje się na stałe. Od sposobu instalacji może zależeć ich wydajność, dlatego zleca się to specjalistom. Nadmuch nie powinien być skierowany na domowników, co czasem jest trudne do osiągnięcia. Jeśli klimatyzator ma być montowany w zbudowanym i wykończonym już domu, instalacja będzie wymagała kucia w ścianach. Do tego w blokach trzeba uzyskać zgodę spółdzielni. Sprawny system klimatyzacyjny domu wymaga zamontowania kilku jednostek wewnętrznych, co znacznie zwiększa koszty.
Naszym zdaniem…
Zakup jednostek klimatyzacyjnych i ich instalacja wiąże się z pewnymi kosztami. Inwestor musi samodzielnie oszacować, czy mieści się to w granicach jego możliwości finansowych. Bardziej opłacalny może okazać się zakup droższej jednostki, ponieważ często mają one niższe zużycie prądu, generują mniejszy hałas i pozwalają korzystać z dodatkowych opcji. Podłączenie klimatyzacyjne najlepiej przewidzieć na etapie budowy domu, ponieważ wtedy montaż będzie mało inwazyjny. Klimatyzatory mogą być montowane w otworach okiennych, na ścianach, pod sufitem, przy podłodze lub w przygotowanych do tego kanałach. Ich średnia długość życia może wynieść nawet 30 lat (w zależności od producenta i modelu). Umiarkowany klimat Polski z roku na rok się ociepla, co oznacza, że na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Trzeba jednak co określony przez producenta czas dokonywać przeglądów, które zapobiegną wyciekom czynnika chłodniczego oraz innym awariom.