Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła zamiast pieca gazowego. Mimo tego, że pompa ciepła jest droższym urządzeniem, to jej eksploatacja kosztuje mniej. Jeśli oprócz pompy w gospodarstwie domowym zamontowane są też panele fotowoltaiczne, to zwrot inwestycji będzie jeszcze szybszy, ponieważ urządzenia wspierają się wzajemnie. Takie urządzenie należy jednak dobrać odpowiednio do potrzeb mieszkańców, a także umieścić w takim miejscu w domu, by jej użytkowanie było komfortowe.
Lokalizacja pompy ciepła a komfort domowników
Wiele osób decyduje się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła. Dzięki temu można usprawnić procesy ogrzewania i chłodzenia, więc takie urządzenie przydaje się przez cały rok. Wybierając miejsce, w którym zostanie umieszczona pompa ciepła, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na komfort domowników. Mowa tutaj przede wszystkim o hałasie, który jest generowany przez tego typu urządzenia.
Z uwagi na to, że może on przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, pompa ciepła powinna być umieszczona jak najdalej od sypialni czy innych pomieszczeń, w których domownicy spędzają dużo czasu, na przykład od salonu. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn pompa będzie musiała się znaleźć w niedalekim sąsiedztwie od pokoju dziennego czy sypialni to warto wybrać takie urządzenie, które jest jak najcichsze i ma niewielkie gabaryty.
Gdzie najlepiej umieścić pompę ciepła?
Z uwagi na wspomniany hałas, który generuje pompa ciepła, warto umieścić ją w jednym z pomieszczeń gospodarczych, na przykład w piwnicy, kotłowni czy spiżarni. Warto jednak pamiętać, że urządzeniu należy zapewnić dostęp do bieżącej wody oraz energii elektrycznej, co nie jest możliwe w niektórych pomieszczeniach. Warto również pamiętać, że każda pompa ciepła ma maksymalną temperaturę, przy której działa. Wiele osób decyduje się na umieszczenie jej na poddaszu budynku, jednak należy zwrócić uwagę na to, jak jest ono zaizolowane oraz jakie temperatury panują tam w okresie letnim.
Przed wyborem miejsca instalacji urządzenia należy również zapoznać się z wymaganiami producenta konkretnej pompy, gdyż mogą one wykluczyć niektóre miejsca z uwagi na warunki, które w nich panują. Właśnie dlatego decydując się na instalację pompy ciepła, warto skorzystać ze wsparcia akredytowanego instalatora, który po przeprowadzeniu wizji lokalnej, pomoże dostosować urządzenie do potrzeb użytkowników, a także wybrać optymalne miejsce jego instalacji.